ŻYWNOŚĆ MROŻONA

Zastosowanie procesu mrożenia jest jedną z najbardziej optymalnych metod utrwalania produktów roślinnych, ze względu na niewielką stratę cennych żywieniowo składników, w porównaniu z innymi metodami przetwarzania żywności.

Wartość odżywcza mrożonych produktów jest najbardziej zbliżona do świeżych produktów. Dlatego też mrożonki powinny odgrywać szczególną rolę w naszej diecie w okresie zimowo-wiosennym, gdy świeże produkty nie są już tak szeroko dostępne lub też straciły w dużym stopniu swoją wartość odżywczą podczas długiego przechowywania. Pamiętajmy, że mrożonki mogą je doskonale zastąpić, bowiem stanowią one właściwe uzupełnienie codziennej zdrowej diety. Ponadto mrożenie warzyw i owoców pozwala w dużym stopniu na zachowanie cech surowca świeżego, takich jak smak, zapach, barwa.

Eco friendly​

JAKIE SĄ ZALETY MROŻENIA

Mrożenie jest najbardziej racjonalną metodą utrwalania żywności.

 
 

01

Pozwala w większym stopniu niż np. cukrzenie, solenie czy marynowanie zachować najbardziej zbliżoną do produktów świeżych wartość odżywczą, i to bez wprowadzania dodatkowych substancji konserwujących (sól, ocet i inne konserwanty).

02

Nie obserwuje się praktycznie zmian struktury białek podczas przechowywania w stanie zamrożonym.

03

Dzięki niskiej temperaturze zahamowane zostają procesy jełczenia tłuszczów zachodzące w temperaturze wyższej niż – 18oC

04

Straty składników mineralnych są niewielkie i związane nie z samym procesem zamrażania, ale z obróbką wstępną, np. blanszowaniem owoców i warzyw, (czyli obgotowywaniem przez krótki czas w celu unieczynnienia enzymów mogących niszczyć składniki odżywcze oraz powodować niekorzystną zmianę barwy lub rozwój flory bakteryjnej).

05

Zamrażanie jest metodą przechowalnictwa w największym stopniu zapobiegającą stratom witamin w żywności. Na przykład straty witaminy C są stosunkowo niewielkie i wynoszą 20% (dla porównania – w syropach tracimy średnio 75%, w kompotach i dżemach powyżej 35%). Mrożone owoce tracą witaminę A tylko w 5-10%, a mrożone warzywa w 20-30%. Straty witamin B1 i PP są też znacznie mniejsze niż obserwuje się to przy innych metodach przechowywania żywności.

06

Ważną zaletą mrożonek jest to, że podczas ich gotowania straty witamin są mniejsze niż w przypadku gotowania świeżych owoców i warzyw.

Polacy spożywają aż pięciokrotnie mniej warzyw i owoców mrożonych niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów żywności i żywienia jest to przede wszystkim efekt niewielkiej wiedzy na temat mrożonek, a także wielu mitów, które pokutują w naszym społeczeństwie.

Właściwie zamrożone, przechowywane i rozmrażane mają wartość odżywczą porównywalną do świeżych surowców. Późną zimą i wiosną mogą pod tym względem nawet przewyższać świeżą żywność.

Mrożonki dostarczają wielu potrzebnych składników. Części z nich nie znajdziemy w suplementach dostępnych pod postacią preparatów witaminowo-mineralnych.

Zamrażanie tylko w niewielki sposób zmienia ich wartość odżywczą. Blanszowanie, czyli sparzenie owoców i warzyw przed zamrożeniem, powoduje wprawdzie stratę zawartości witaminy C (15 do 20%), jednak niezależnie od tych strat warzywa i owoce mrożone bezpośrednio po ich zebraniu zachowują wysoką wartość odżywczą, porównywalną do świeżych odpowiedników. Należy mieć na uwadze, że zbiór warzyw i owoców, ich sortowanie, transport i dostawa do sklepu zajmują zwykle kilka dni, a w tym czasie również dochodzi do strat witaminy C, ocenianych na 15% dziennie (źródło IŻiŻ).

Mrożone warzywa i owoce mają mniejszą wartość odżywczą niż świeże surowce.



Suplementy witaminowo-mineralne mogą zastąpić warzywa i owoce w okresie zimowo-wiosennym.



Mrożenie powoduje, że warzywa i owoce tracą cenne witaminy i składniki mineralne.